Long Island CX Race #1

Sawyer Adventure Club Long Island Cyclocross Series, Race #1
Results
Masters 45-49 Category 3/4/5
Place Bib Number First Name Last Name Club
1 83 Edwin Sanchez 5 1/2 Laps at 37:55:00
2 71 Patrick Grehan Kissena Cycling Club 5 1/2 Laps at 39:30:00
3 84 Chris  Yack Kissena Cycling Club 5 1/2 Laps at 42:08:00
4 72 Percy Zahl East End Cycling Team 5 1/2 Laps at 43:32:00
5 82 Christopher Schwenker 5 1/2 Laps at 44:06:00
6 75 Phillip Maronilla Kissena Cycling Club 5 1/2 Laps at 46:05:00
7 80 Mike Malone 5 1/2 Laps at 46:12:00
8 74 Nelson Grisales Mineola Bicycle Racing Team 5 1/2 Laps at 46:20:00
9 73 Alistair Rogers East End Cycling Team 4 1/2 Laps at 39:08:00
10 77 Glenn Warmuth East End Cycling Team 4 1/2 Laps at 39:09:00
11 78 Seamus Allen 4 1/2 Laps at 40:55:00
12 79 Tom Bisagni 4 1/2 Laps at 46:21:00
DNF 76 Rick Perner Two Seconds Ahead
Masters 55+ Category 3/4/5
Place Bib Number First Name Last Name Club
1 46 Chris Joinnides East End Cycling Team 5 1/2 Laps at 44:07:00
2 68 David Sanossian Mineola Bicycle Racing Team 5 1/2 Laps at 45:05:00
3 64 Rick Schulz 5 1/2 Laps at 45:26:00
4 63 David Trinder 5 1/2 Laps at 45:30:00
5 55 John Young US Military Endurance Sports 4 1/2 Laps at 40:02:00
6 56 Gerald Blum 4 1/2 Laps at 41:28:00
7 89 Nicholas Castellano 4 1/2 Laps at 44:64:00
8 65 Paul Salerni 3 1/2 Laps at 39:08:00
Note: 55+ group started roughly 1 minute after the 44-49 but both times are from the 44-49 start.
Juniors
Place Bib Number First Name Last Name Club
1 182 Gabriel Tonnini Cuevas Cycling Development 3 1/2 Laps at 32:29:00
2 185 Howard Rincon Cuevas Cycling Development 3 1/2 Laps at 32:47:00
3 195 Jerry Rodriguez Cuevas Cycling Development 3 1/2 Laps at 34:13:00
4 186 miguel gomez Cuevas Cycling Development 3 1/2 Laps at 34:29:00
5 194 Oleksandr Kliukha 3 1/2 Laps at 37:04:00
6 178 Jubei Tapia 3 1/2 Laps at 37:21:00
7 193 Lion Brauer 2 1/2 Laps at 35:45:00
8 177 Adrien Restivo Century Road Club Assoc 2 1/2 Laps at
DNF 179 DJ Toback
Women Category 4/5
Place Bib Number First Name Last Name Club
1 179 Carla Clifford 3 1/2 Laps at 36:15:00
2 192 Shannon Malone East End Cycling Team 3 1/2 Laps at 36:54:00
3 180 Margaret Bania 3 1/2 Laps at 37:09:00
4 184 Lisa Csencsits 3 1/2 Laps at 40:11:00
5 183 Lisa Lubrano 3 1/2 Laps at 44:58:00
6 181 Erika Zizzo 3 1/2 Laps at 47:17:00
Category 2/3/4
Place Bib Number First Name Last Name Club
1 68 John Kniesly King Kog 6 1/2 Laps at 50:44:00
2 69 Roger Young nycross.com 6 1/2 Laps at 51:40:00
3 71 Masaharu Ito 6 1/2 Laps at 53:05:00
4 84 Joe Zaverdas East End Cycling Team 6 1/2 Laps at 53:15:00
5 82 Brian Wolf Team Carl Hart 6 1/2 Laps at 53:16:00
6 70 Joe Ceglio Paniagua Cycling 6 1/2 Laps at 53:17:00
7 72 Riley Joinnides East End Cycling Team 6 1/2 Laps at 54:03:00
8 74 Patrick Taylor 6 1/2 Laps at 57:55:00
9 75 Chris Joinnides East End Cycling Team 6 1/2 Laps at 57:56:00
10 79 Greg Hammontree Two Seconds Ahead 6 1/2 Laps at 58:37:00
11 81 Chris Yesmant Bluemont Connection 6 1/2 Laps at 59:28:00
12 77 Eamonn Dougherty Mineola Bicycle Racing Team 5 1/2 Laps at 52:50:00
13 76 Percy Zahl East End Cycling Team 5 1/2 Laps at 56:28:00
14 78 Alistair Rogers East End Cycling Team 5 1/2 Laps at 58:45:00
15 83 Glenn Warmuth East End Cycling Team 5 1/2 Laps at 59:06:00
Category 5
Place Bib Number First Name Last Name Club
1 244 Carter Bosch Iron Bridge / Tarmac Cycling 3 1/2 Laps at 29:46:00
2 247 Jacob Borkowski Verrazano Team Racing 3 1/2 Laps at 30:11:00
3 248 Marshal Gross 3 1/2 Laps at 31:30:00
4 266 Viateur Pilon 3 1/2 Laps at 31:35:00
5 253 Anthony Case 3 1/2 Laps at 31:44:00
6 249 Keith Huntington 3 1/2 Laps at 32:00:00
7 250 John Carlson Paniagua Cycling 3 1/2 Laps at 32:28:00
8 245 Lionel Senior 3 1/2 Laps at 33:28:00
9 265 Gregory Silvano 3 1/2 Laps at 33:45:00
10 264 Bill Munch 3 1/2 Laps at 33:58:00
11 246 Shawn Mallon 3 1/2 Laps at 34:06:00
12 259 Jay Fligstein 3 1/2 Laps at 34:07:00
13 262 Andrew Csencsits 3 1/2 Laps at 34:17:00
14 251 Robert MacKay 3 1/2 Laps at 34:48:00
15 254 Kenny Janosick 3 1/2 Laps at 35:02:00
16 268 Chauncy Cone 3 1/2 Laps at 35:39:00
17 260 Nathan Matsui 3 1/2 Laps at 35:41:00
18 256 Ted Cadieux 3 1/2 Laps at 35:47:00
19 255 Matt Campbell 3 1/2 Laps at 36:05:00
20 192 Shannon Malone East End Cycling Team 3 1/2 Laps at 37:48:00
21 263 Kevin Motel 3 1/2 Laps at 36:48:00
Single Speed Category 2/3/4/5
Place Bib Number First Name Last Name Club
1 184 Roger Young nycross.com 3 1/2 Laps at 30:50:00
2 186 Viateur Pilon 3 1/2 Laps at 31:23:00
3 185 Andrew Weaver 3 1/2 Laps at 33:45:00
Fat Bike Category 2/3/4/5
Place Bib Number First Name Last Name Club
1 251 Ken  Nielsen 3 1/2 Laps at 31:18:00
2 268 Lionel Senior 3 1/2 Laps at 33:50:00
3 269 David Klosner 3 1/2 Laps at 35:26:00
4 270 Spencer Anderson 3 1/2 Laps at 36:02:00
5 271 Larry Alvarez 3 1/2 Laps at 36:26:00
6 253 Gerald Blum 3 1/2 Laps at 39:12:00